تبلیغات
بانوی کرامت - هجرت عظیم بانوی کرامت از حجاز به ایران

بانوی کرامت
 
گلدسته هایت دعا می کنند برای همسایه هایی که محتاج اجابت اند.

 

در این باره بهترین و اصیل ترین مدارك، تاریخ قدیم قم است كه در قرن چهارم نگاشته شده و مرحوم علامه مجلسی و محدث قمی و بزرگان از علما به آن اعتماد می كنند، آنچه كه"حسن بن محمد نویسنده تاریخ قدیم قم" به گفته علامه مجلسی در بحارالانوار، و محدث قمی در سفینه البحاردر این باره نظر می دهد، چنین است:

حضرت رضا(ع) به دعوت مأمون در سال 200 هجری از مدینه به خراسان آمد، حضرت معصومه(ع) در سال 201 برای دیدار برادر، از مدینه رهسپار خراسان شد(ناگفته پیداست كه در این سفر دور، گروهی از برادران و خدمتكاران به همراه حضرت معصومه(ع) بوده اند) وقتی كه به ساوه رسیدند، حضرت معصومه(ع) بیمار شد، پرسید از این مكان تا قم چقدر راه است؟ عرض كردند: ده فرسخ، به خدمتكار دستور داده كه به جانب قم رهسپار گردند،‌به این ترتیب به قم آمد و به منزل موسی بن خزرج بن سعد اشعری كه از اصحاب امام رضا(ع) بود، وارد شد.

اما ظاهرا روایت صحیح تر این است كه:

 

 

چون خبر ورود آن بانوی با عظمت حضرت فاطمه معصومه(ع) به آل سعد رسید، همگی به اتفاق به استقبال او رفتند تا او را به قم دعوت كنند، در میان آنها موسی بن خزرج به كاروان حضرت معصومه(ع) رسید، زمام شتر آن حضرت را گرفته و به طرف قم آمد و در منزل خود با كمال افتخار از آن بانو پذیرایی كرد، ولی پس از 16 یا 17 روز آن بانوی ارجمند، رخت از جهان بربست و پسران سعد را در سوگ خود نشانید.

آری خاطر حضرت معصومه(ع) خیلی آزرده بود، آرزوی دیدار پدر و برادر در دلش ماند، و با دنیایی از ‎غم و اندوه با این جهان وداع گفت.

در این چند روزی كه حضرت معصومه(ع) در قم بود از فراق برادر می گریست ومحزون و غمگین بود، در سرای موسی بن خزرج عبادتگاهی داشت كه هنوز باقی است و هم اكنون آن مكان شریف با بنایی مجلل و جالب مشخص است، دارای حجره هایی است كه در آن طلاب علوم دینی هستند، و در جنب آن، مسجد با شكوهی ساخته اند.

اینك آنجا به نام مدرسه ستیه در محله میدان میر قم، معروف می باشد.
و در روایت دیگر آمده: هارون بن موسی بن جعفر(ع) همراه 23 نفر از بستگانش كه یكی از آنها خواهرش حضرت معصومه(ع) بود، در یك كاروانی وارد ساوه شدند، دشمنان اهلبیت(ع) به هارون كه در حال غذا خوردن بود، حمله كردند و او را به شهادت رساندند و افراد دیگر كاروان را مجروح و پراكنده ساختند. نقل شده: در غذای حضرت معصومه(ع) زهر ریختندو آن بانوی گرامی، مسموم گشته و بستری شد، و طولی نكشید كه در قم به شهادت رسید.
مطابق نقل بعضی، مسموم نمودن آن حضرت توسط زنی در ساوه انجام شد.ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 17 شهریور 1393 توسط طلبه گمنامتمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : گرافیک نیو