تبلیغات
بانوی کرامت - ماجرای دفن جنازه بانوی کرامت

بانوی کرامت
 
گلدسته هایت دعا می کنند برای همسایه هایی که محتاج اجابت اند.

زمینی كه آستانه حضرت معصومه(ع) در آن واقع است، با بلان نام داشته، و این زمین پیش از آنكه مرقد مطهر آن حضرت شود، بنایی نداشته است، فقط ملكی از ملك های موسی بن خزرج بوده است، این زمین را موسی بن خزرج كه هم مهمان دار حضرت معصومه(ع) بود و هم در عصر خویش رئیس و محترم بود، برای دفن آن حضرت معین كرد.

آل سعد در این سرزمین سردابی حفر كردند تا آن را مقبره حضرت معصومه(ع) قرار دهند، پس از آنكه جنازه مطهر آن بی بی بزرگوار را غسل داده و كفن نمودند،‌آن را به آن سرزمین آوردند، در این وقت میان آل سعد گفتگو شد كه چه كسی داخل قبر شده، و جنازه را در سرداب به خاك بسپارد، سرانجام اتفاق كردند كه شخصی به نام قادر كه پیرمرد پرهیزكار و صالح و سید بود داخل قبر شود آن گوهر پاك را دفن كند.

چون به سراغ آن مرد رفتند،

 

 

 

ناگاه از جانب صحرا دو سوار نقاب دار پیدا شدند، همین كه به نزدیك رسیدند، از مركب خود پیاده شدند و بر جنازه حضرت معصومه(ع) نماز گزاردند، سپس داخل سرداب شده و جنازه را دفن كردند، آن گاه بیرون آمده و رفتند، و كسی نفهمید كه آنها چه كسی بودند.

آنگاه موسی بن خزرج سقف و سایبانی از بوریا بر سر قبر برافراخت تاهنگامی كه حضرت زینب دختر امام نهم(ع) وارد قم گردید و قبه ای بر آن مرقد مطهر بنا كرد.

بعد از مدتی ام محمد دختر موسی پسر امام جواد(ع) وفات كرد، جنازه او را در كنار مرقد حضرت معصومه(ع) به خاك سپردند.

مدتی بعد، میمونه خواهر ام محمد وفات كرد، او را نیز در كنار مرقد حضرت معصومه(ع) به خاك سپردند و قبه ای جداگانه بر روی قبر آن دو بانو، بنا نمودند سپس بْریهیه دختر موسی بن امام جواد(ع) وفات نمود، او را نیز در آنجا به خاك سپردند.

مرحوم محدث قمی، غیر از بانوان فوق، از بانوان دیگر نیز نام برده كه در كنار مرقد مطهر حضرت معصومه(ع) مدفون هستند، مانند: زینب دختر امام جواد(ع)، ام اسحاق كنیز محمد بن موسی مبرقع(ع)، و ام حبیب كنیز محمد بن احمد بن موسی مبرقع(ع).

بنابراین در مجموع شش تن از امامزادگان، و منسوبین به امامان(ع) در كنار مرقد مطهر حضرت معصومه دفن شده اند. از این رو شایسته است آنان كه مرقد شریف حضرت معصومه(ع) را زیارت می كنند، از آنها نیز یاد كنند، گرچه با این جمله كوتاه باشد:

"اَلسَلامُ عَلَیْكُنَ یا بَناتِ رَسُولِ اللهِ، اَلسَلامُ عَلَیْكُنَ وَ رَحْمَهُ اللهِ وَبَرَكاتُهُ؛

سلام بر شما ای دختران رسول خدا، سلام و رحمت و بركات خدا به شما باد."ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 26 شهریور 1393 توسط طلبه گمنامتمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : گرافیک نیو